Strona internetowa, którą przeglądasz zapisuje na Twoim komputerze tzw. pliki cookie. Pliki te służą głównie do identyfikacji Ciebie na stronie.

Aktualności

PIGC: W Polsce działa blisko 194 tys. zakładów przemysłowych. Ile mogą zaoszczędzić dzięki profesjonalnemu utrzymaniu czystości?
19.04.2017

Według najnowszych danych GUS w Polsce funkcjonuje 193 978 podmiotów gospodarczych zajmujących się przetwórstwem przemysłowym[1] – zatrudnionych jest w nich ponad 2,5 mln osób[2].

 

 

Zakłady te nieustannie poszukują sposobów na zredukowanie nakładów na działalność operacyjną. Istotnym obszarem – niestety często pomijanym – który pozwala wygenerować oszczędności, jest utrzymanie odpowiednich standardów czystości. Co więcej, Seiso (jap. sprzątanie) to jeden z elementów 5S, czyli filozofii zarządzania zakładem na podstawie której funkcjonują najlepsze japońskie fabryki – dzięki temu m. in. obniżają one koszty oraz podnoszą jakość produkcji.

O wyzwaniach oraz najnowszych rozwiązaniach w utrzymaniu czystości w segmencie przemysłowym będzie się można dowiedzieć się już 26 kwietnia podczas panelu „Jak utrzymać atrakcyjność i bezpieczeństwo budynków” w ramach OGÓLNOPOLSKICH DNI CZYSTOŚCI 2017.

Zaniedbania w utrzymaniu czystości mogą mieć poważne następstwa – tylko w pierwszych trzech kwartałach 2016 roku GUS odnotował ponad 55 tys. wypadków w miejscu pracy, z których 2 787[3] z nich spowodowanych było niewłaściwą organizacją stanowiska. W przemyśle szczególnie istotne jest utrzymanie standardów czystościowych na najwyższym poziomie – jakiekolwiek uchybienie zwiększa ryzyko wystąpienia zagrożenia dla życia bądź zdrowia pracowników.

Utrzymanie czystości w produkcji często postrzegane jest w Polsce przez pryzmat kosztów, które generuje. Liderzy rynku widzą ten proces inaczej – dla nich właściwe standardy czystości w fabryce to możliwość wygenerowania oszczędności, wraz z równoczesnym podniesieniem jakości wytwarzanego produktu. Efekt ten mogą zapewnić dedykowane kadry, specjalizujące się w konserwacji zakładowych urządzeń oraz powierzchni, jednak coraz popularniejszym rozwiązaniem jest outsourcing utrzymania czystości. Zewnętrzne firmy wyspecjalizowane są w profesjonalnym sprzątaniu różnego rodzaju powierzchni i zanieczyszczeń – a dzięki fachowej wiedzy, doświadczeniu oraz optymalizacji całego procesu pozwalają zapewnić realizację usługi utrzymania czystości niższym nakładem środków przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów” – mówi Andrzej Tul, wiceprezes Polskiej Izby Gospodarczej Czystości.

Utrzymanie czystości w przemyśle można podzielić na 2 główne obszary, które wymagają odmiennego podejścia do procesu sprzątania, a także doboru innego rodzaju procesów oraz środków czyszczących:

  • przemysł spożywczy – podmioty, które produkują i wprowadzają żywność do obrotu, mają obowiązek stosowania zasad systemu HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points), dlatego utrzymanie czystości w tym segmencie musi spełniać surowe normy, które gwarantują bezpieczeństwo konsumenta
  • produkcja non-food – charakteryzuje się możliwością użycia w procesie produkcyjnym substancji i materiałów – również niebezpiecznych – które wymagają specjalistycznego podejścia, a także odpowiednich kwalifikacji oraz uprawnień.

„Zakłady przemysłowe, zarówno spożywcze, jak i pozostałe, to wyzwanie dla branży utrzymania czystości. Ze względu na specyfikę działania wymagają one dokładnej analizy procesu sprzątania, tak aby zapewnić zachowanie bezpieczeństwa na każdym etapie procesu produkcyjnego. Kluczowe jest tutaj odpowiednie know-how oraz stałe podnoszenie kwalifikacji pracowników w celu realizacji usługi na najwyższym możliwym poziomie. Doskonałą okazją do zdobycia nowej wiedzy są zbliżające się OGÓLNOPOLSKIE DNI CZYSTOŚCI 2017, gdzie będzie można zapoznać się z najnowszymi trendami oraz rozwiązaniami z zakresu profesjonalnego utrzymania czystości. Tylko najlepsze firmy z branży, które na bieżąco śledzą nowinki rynkowe oraz potrafią zaadaptować nowe technologie, będą w stanie sprostać wymaganiom, jakie stawia przed nimi segment produkcji przemysłowej” dodaje Andrzej Tul, wiceprezes Polskiej Izby Gospodarczej Czystości.


PIGC: 61% pasażerów jest zadowolonych z czystości w pociągach
12.04.2017

Aż 61% badanych twierdzi, że higiena w pociągach utrzymana jest na odpowiednim poziomie, a połowa ankietowanych ma identyczne zdanie na temat dworców[1] – tak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę PwC. Czystość infrastruktury kolejowej w ciągu kilku ostatnich lat uległa znaczącej poprawie.

Więcej
PIGC: Aż 81% pracowników uznaje czystość w biurze za najważniejszą
06.04.2017

Badania British Council for Offices wskazują, że zaledwie połowa osób pracujących w biurach jest zadowolona z czystości miejsca, w którym są zatrudnione, a tylko 55% ankietowanych przyznaje, że jakość powietrza w tego typu pomieszczeniach jest satysfakcjonująca[1].

 

Więcej